SOCIOECONOMIC IMPACTS OF DOI TUNG DEVELOPMENT PROJECT
Main Article Content
Abstract
Doi Tung Development Project is located at Mae Chun and Mae Sai District, Chiang Rai Province. The project covers 149.625 square kilometers of mountainous areas. The forest land was exploited by 5 hilltribes of Akha, Lahu (Musoe), Thai Yai, Yunanese Chinese, and Lua. They practiced shifting cultivation which destroyed the Hill Evergreen Forest and Mixed Deciduous Forest of all areas of Doi Tung. The Objectives of this project were socio- economic studied culture and land use, and The inpacts of development activities on the living condition of the peoples. The studies found that the population of 30 villages was 10 886 and the main occupation were agriculture and waged labors. They did not hold any land title documents in this project area. The forest plantation was established and expanded overall Doi Tung Development, the main species are Pinus kesays and Prunus rasoides. The culture of each tribe is different especially the Akha. The impacts of Doi Tung Development Project improved the tribal conditions in various aspects i.e. education, health care, infra - structure. Therefore, the forest land use was expanding and a better socio- economic condition of the peoples was expected in near the future.
Downloads
Article Details
![Creative Commons License](http://i.creativecommons.org/l/by-nc-nd/4.0/88x31.png)
This work is licensed under a Creative Commons Attribution-NonCommercial-NoDerivatives 4.0 International License.
ข้าพเจ้าและผู้เขียนร่วม (ถ้ามี) ขอรับรองว่า ต้นฉบับที่เสนอมานี้ยังไม่เคยได้รับการตีพิมพ์และไม่ได้อยู่ในระหว่างกระบวนการพิจารณาตีพิมพ์ลงในวารสารหรือสิ่งตีพิมพ์อื่นใด ข้าพเจ้าและผู้เขียนร่วม (ถ้ามี) ยอมรับหลักเกณฑ์และเงื่อนไขการพิจารณาต้นฉบับ ทั้งยินยอมให้กองบรรณาธิการมีสิทธิ์พิจารณาและตรวจแก้ต้นฉบับได้ตามที่เห็นสมควร พร้อมนี้ขอมอบลิขสิทธิ์ผลงานที่ได้รับการตีพิมพ์ให้แก่วารสารวนศาสตร์ คณะวนศาสตร์ มหาวิทยาลัยเกษตรศาสตร์ กรณีมีการฟ้องร้องเรื่องการละเมิดลิขสิทธิ์เกี่ยวกับภาพ กราฟ ข้อความส่วนใดส่วนหนึ่ง หรือ ข้อคิดเห็นที่ปรากฏในผลงาน ให้เป็นความรับผิดชอบของข้าพเจ้าและผู้เขียนร่วม (ถ้ามี) แต่เพียงฝ่ายเดียว และหากข้าพเจ้าและผู้เขียนร่วม (ถ้ามี) ประสงค์ถอนบทความในระหว่างกระบวนการพิจารณาของทางวารสาร ข้าพเจ้าและผู้เขียนร่วม (ถ้ามี) ยินดีรับผิดชอบค่าใช้จ่ายทั้งหมดที่เกิดขึ้นในกระบวนการพิจารณาบทความนั้น”